PRACOVNĚLÉKAŘSKÉ PROHLÍDKY
REGISTRUJÍCÍM PRAKTICKÝM LÉKAŘEM PRO DOSPĚLÉ
– bez smluvního vztahu se zaměstnavatelem –
Registrující praktický lékař pro dospělé musí na žádost zaměstnavatele provést bez smluvního vztahu pracovnělékařskou prohlídku. (zákon 373/2011 Sb. § 54, odst. 2, 3), a může vystavit Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci zde registrovaným pacientům, jejichž pracovní pozice byla zaměstnavatelem zařazena do kategorii I. bez rizik ohrožení zdraví (dle přílohy vyhlášky č. 79/2013 Sb. bod II).
Provedení pracovnělékařské prohlídky je podmíněno těmito omezeními:
- pouze pro registrované pacienty a současně zaměstnanci konající práci
a/ v kategorii první „bez rizik“ – dle vyhlášky č.79/2013 Sb – Příloha č.2, kapitola I. – Rizikovéfaktory pracovních podmínek,
b/ konající práci, u kterých jsou vyloučena rizika ohrožení zdraví – dle vyhlášky č.79/2013 Sb. Příloha č. 2, kapitola II – Rizika ohrožení zdraví:
- Práce ve školách a školských zařízeních podle školského zákona, ve zdravotnických zařízeních,v zařízeních sociálních služeb a práce v dalších zařízeních obdobného charakteru, s výjimkou prací v objektech, u kterých není obvyklý přímý kontakt se žáky, klienty nebo pacienty, dále práce zahrnující poskytování sociálních služeb v přirozeném sociálním prostředí osob.
- Činnosti epidemiologicky závažné: Podle zákona č. 258/2000 sb., §19, odst. 1 jsou činnostmi
epidemiologicky závažnými:
- provozování stravovacích služeb,
- výroba potravin, –
uvádění potravin do oběhu, –
výroba kosmetických přípravků, –
provozování úpraven vod a vodovodů, - provozování holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetických, masérských,
regeneračních nebo rekondičních služeb, - provozování živnosti, při níž je porušována integrita kůže.
- Obsluha jeřábů, opraváři jeřábů, vazači jeřábových břemen, obsluha transportních zařízení, regálových zakladačů, pracovních plošin, důlních těženích strojů, stavebních a jim podobných strojů, trvalá obsluha nákladních výtahů.
- Obsluha a řízení motorových a elektrických vozíků a obsluha vysokozdvižných vozíků.
- Řízení motorových vozidel s výjimkou řidičů podle § 87 odst. 1, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, pokud je tato činnost vykonávána jako obvyklá součást výkonu práce nebo jsou do místa výkonu práce přepravovány další osoby. (pozn. jedná se o tzv. řidiče referenty – tedy nikoli o profesionální řidiče, či řidiče nákladních aut apod. Typicky třeba obchodní reprezentant apod.).
- Obsluha řídících center a velínů velkých energetických zdrojů včetně jaderných a chemických provozů, při jejichž havárii by mohlo dojít k ohrožení zaměstnanců či obyvatelstva a k závažným ekologickým následkům.
- Nakládání s výbušninami, opravy tlakových nádob a kotlů, obsluha kotlů s výkonem alespoň jednoho kotle 50 kW a větším a kotelen se součtem jmenovitých tepelných výkonů kotlů větším než 100 kW, obsluha tlakových nádob stabilních a tlakových stanic technických plyn., obsluha a opravy turbokompresorů, chladících zařízení na 40000 kcal ( 136630 kJ), obsluha a opravy vysokonapěťových elektrických zařízení, práce na elektrických zařízeních podle jiného právního předpisu.
- Práce v hlubinných dolech.
- Práce ve výškách a nad volnou hloubkou, pokud je jiným právním předpisem stanoveno použití osobních ochranných prostředků proti pádu.
- Práce záchranářů s výjimkou zdravotnických záchranářů
- Práce v klimaticky a epidemiologicky náročných oblastech zahraničí
- Hlasová zátěž
- Noční práce
- Další práce nebo činnosti s rizikem ohrožení zdraví, které stanová v rámci prevence rizik, v případech, kdy nelze tato rizika odstranit, zaměstnavatel ve spolupráci s poskytovatelem pracovnělékařských služeb.
V žádosti o provedení pracovnělékařské prohlídky je nutné uvést:
Zaměstnanec vykonává nebo bude vykonávat práci v kategorii první a současně práci, u které jsou vyloučena rizika ohrožení zdraví – dle vyhlášky č.79/2013 Sb. – Příloha č. 2, kapitola II – Rizika ohrožení zdraví.
Pokud je Vaše pracovní zařazení v kategorii I. bez rizik ohrožení zdraví, je možno zde provést pracovně lékařské vyšetření a to na základě písemné Žádosti o posouzení zdravotní způsobilosti k práci. Žádost Vašeho zaměstnavatele musí obsahovat všechny náležitosti stanovené zákonem:
a/ identifikační údaje zaměstnavatel
- obchodní firmu nebo název a adresu sídla zaměstnavatele nebo organizační složky zahraniční osoby na území České republiky, identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno, je-li zaměstnavatelem právnická osoba
- adresu místa podnikání, jméno, případně jména, příjmení, adresu místa trvalého pobytu nebo adresu místa hlášeného přechodného pobytu na území České republiky nad 90 dnů nebo adresu místa trvalého bydliště cizince na území České republiky nebo bydliště v cizině, je-li zaměstnavatelem fyzická osoba.
- název, sídlo a identifikační číslo organizační složky státu nebo kraje nebo obce, je-li zaměstnavatelem stát, kraj nebo obec
b/ identifikační údaje zaměstnance nebo osoby ucházející se o zaměstnání, a to:
- jméno, popřípadě jména, a příjmení
- datum narození
- adresu místa trvalého pobytu na území České republiky, nebo adresu místa hlášeného přechodného pobytu na území České republiky nebo, nemá-li takovou adresu, adresu místa bydliště
c/ údaje o pracovním zařazení zaměstnance nebo údaje o předpokládaném pracovním zařazení osoby ucházející se o zaměstnání, dále –
- údaje o druhu práce,
- režimu práce,
- o rizikových faktorech ve vztahu ke konkrétní práci,
- míře rizikových faktorů pracovních podmínek vyjádřené kategorií práce podle jednotlivých rozhodujících rizikových faktorů pracovních podmínek
d/ druh požadované pracovnělékařské prohlídky
e/ důvod k provedení prohlídky
Na pracovnělékařskou prohlídku je nutné se předem objednat a na prohlídku se dostavit s vyplněnou žádostí.
Tiskopisy:
Žádost o provedení pracovnělékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti ve vztahu k práci.pdf
Žádost o provedení pracovnělékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti ve vztahu k práci.docx